imagineNATIVE Film Festival

Wednesday October 14
Opening Night
Wednesday, Oct 14 2009, 7:00PM
Bloor Cinema
Opening Night
Presented by Aboriginal Peoples Television Network


Thursday October 15
Shout Out Loud
Thursday, Oct 15 2009, 11:00AM
Al Green Theatre
Shout Out Loud
Youth Program
Co-presented by Native Canadian Centre, Dominion Institute and TD Bank


Art Without Reservations
Thursday, Oct 15 2009, 1:00PM
Al Green Theatre
Art Without Reservations
Co-presented by Bravo! and MOCCA


el Regalo de al Pachamama
Thursday, Oct 15 2009, 3:00PM
Al Green Theatre
el Regalo de al Pachamama
The Gift of Pachamama
Co-presented by aluCine Latin Media Festival


Non Compliance
Thursday, Oct 15 2009, 5:00PM
Al Green Theatre
Non Compliance
Experimental Shorts Program
Co-presented by LIFT and Images Festival


Jackpot
Thursday, Oct 15 2009, 7:00PM
Al Green Theatre
Jackpot
Co-presented by Hot Docs


Professor Norman Cornett
Thursday, Oct 15 2009, 9:00PM
Al Green Theatre
Professor Norman Cornett
Presented by Point of View Magazine


Friday October 16
CBQM
Friday, Oct 16 2009, 1:00PM
Al Green Theatre
CBQM
Co-presented by CIUT 89.5FM


A Decade in Retrospect
Friday, Oct 16 2009, 3:00PM
Al Green Theatre
A Decade in Retrospect
10 Years of Dramatic Programming at imagineNATIVE


The Wind and the Water
Friday, Oct 16 2009, 5:00PM
Al Green Theatre
The Wind and the Water
Co-presented by ReelWorld and Charles Street Video


Repeated Crimes
Friday, Oct 16 2009, 7:00PM
Al Green Theatre
Repeated Crimes
Shorts Program I
Co-presented by Worldwide Short Film Festival, Association for Native Development in the Performing & Visual Arts


The Strength of Water
Friday, Oct 16 2009, 9:00PM
Al Green Theatre
The Strength of Water
Co-presented by Native Women's Resource Centre, WIFT


The Witching Hour
Friday, Oct 16 2009, 11:00PM
Al Green Theatre
The Witching Hour
Late-Night Shorts Program
Co-presented by Toronto After Dark Film Festival, Ru Morgue


Saturday October 17
Land of Oil and Water
Saturday, Oct 17 2009, 11:00AM
Al Green Theatre
Land of Oil and Water
Co-presented by Planet in Focus International Environmental Film & Video Festival


Spotlight on Nepal
Saturday, Oct 17 2009, 1:00PM
Al Green Theatre
Spotlight on Nepal
Co-presented by Nepalese-Janajati Association-Canada, Nepal Canadian Society, Crossing Communities Art Project


Kissed by Lightning
Saturday, Oct 17 2009, 3:00PM
Al Green Theatre
Kissed by Lightning
Co-presented by ACTRA- Toronto, Six Nations Woodland Cultural Centre


EMBARGO COLLECTIVE
Saturday, Oct 17 2009, 5:00PM
Al Green Theatre
EMBARGO COLLECTIVE


Stone Bros.
Saturday, Oct 17 2009, 7:00PM
Al Green Theatre
Stone Bros.
Co-presented by OzFlix: Australian Film Weekend


The Beat
Saturday, Oct 17 2009, 9:00PM
Hard Rock Café
The Beat
Presented by Astral Media


BoY
Saturday, Oct 17 2009, 9:00PM
Al Green Theatre
BoY
Presented by Inside Out Film Festival and Xtra!


Sunday October 18
This Place I Stand
Sunday, Oct 18 2009, 1:00PM
Al Green Theatre
This Place I Stand
Shorts Program II
Co-presented by Spafax Canada Inc.


Six Miles Deep
Sunday, Oct 18 2009, 3:00PM
Al Green Theatre
Six Miles Deep
Co-presented by National Film Board of Canada, Native Women in the Arts


Pencil Shavings
Sunday, Oct 18 2009, 5:00PM
Al Green Theatre
Pencil Shavings
Animation Shorts Program
Co-presented by Toronto Animated Image Society


Closing Night
Sunday, Oct 18 2009, 7:00PM
Royal Cinema
Closing Night
Presented by Canwest